Forum'da Ara:


Sunun için bulunan sonuçlar gösteriliyor: 
Bunun yerine şunu ara: 
Şunu mu demek istediniz? 
Gelişmiş Arama...
Topluluğumuza hoş geldiniz! Burada Türkçe olarak dünyadaki diğer binlerce Microsoft mobil cihaz kullanıcısı ile önerilerinizi ve ipuçlarını paylaşabilirsiniz. Çok sayıda Microsoft çalışanı da tartışmaları izlemekte ve katılım göstermektedir, Daha fazla bilgi için topluluk yönergelerimizi incelemeye zaman ayırmanızı öneririz. Toplulukta herkes arama yapabilir ve topluluk gönderilerini okuyabilir ancak kendi sorunuzu yayınlamak veya başkalarına yanıt vermek için ilk olarak oturum açmanız gerekir. Buraya ilk kez geldiyseniz, sizi temsil edecek bir rumuz belirleyebilirsiniz. Henüz bir hesabınız yoksa lütfen kaydolun.
Yanıtla

Lumia telefonumda pil ömrünü nasıl uzatabilirim?

Ex-Moderator (Retired)
İleti Sayısı: 422

Lumia telefonumda pil ömrünü nasıl uzatabilirim?

[ Düzenlendi ]

Telefonunuzun pil ömrünün uzatılması ve şarj edildikten sonra en uzun  kullanım periyotları için en kolay yöntemlerden birisi olan, Pil Tasarrufu’nu kullanımıdır.
* Hoparlör yerine kulaklık kullanın.
* Başlat öğesine basın, ardından ekranınızı sola doğru uygulamalar menüsüne kaydırın, Ayarlar > Pil Tasarrufu öğesini seçin.

* Pil %20'e geldiğinde Pil Tasarrufu'nun açılmasını istiyorsanız, Pil seviyesi azaldığında Pil Tasarrufu'nu her zaman aç öğesini seçin.

* Pil Tasarrufu'nu şimdi açmak ve pili bir sonraki yeniden şarj edişinize kadar açık bırakmak istiyorsanız, Bir sonraki şarja kadar Pil Tasarrufu'nu aç öğesini seçin.

Etkinleştirildiğinde, pil tasarrufu WiFi gibi bazı arka plan işlevlerini kapatır.
Telefonunuzda Pil Tasarrufu etkinleştirmesi ile;
* otomatik olarak  e-posta veya takvim güncellemeleri alma – Yine de istediğiniz zaman e-postanızı el ile senkronize (eşitleme) edebilirsiniz.
* Bazı Dinamik Mozaikleri güncelleme – Mozaiklerinizin bazıları güncellenmeyecektir, pil tasarrufu modunda  mozaik istek bildirimleri de almayı bırakacaktır.
* İhtiyaç olmadığında "Xbox LIVE ile bağlan" seçeneğini kapatın. Xbox LIVE > Ayarlar > Xbox LIVE ile bağlan seçeneğini belirleyin.
* Uygulamaların arka planda çalışmasına izin verme – Bir uygulamayı, yalnızca açıksa kullanabileceksiniz.
 Ekranın üst kısmındaki durum çubuğunda pil simgesinin üzerinde küçük bir kalp simgesi göründüğünde etkin olduğunu anlarsınız. Gizli simgeleri görüntülemek için durum çubuğuna dokunun.
Lumia telefonunuzdaki simgelerle ilgili daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa, Windows Phone destek sitesine gidin, ardından şu Nasıl Yapılır makalesini arayın.
Lumia Destek Videoları'nda telefonunuzda nasıl güç tasarrufu yapabileceğinizi öğrenin.
Uyarı

Telefon açıkken pili çıkarmayın veya değiştirmeyin. Yedek piliniz varsa, telefonunuzu kapatın ve ardından telefonunuzdaki pili yedeği ile değiştirin. Böylece, verilerinizin uygun şekilde kaydedildiğinden emin olabilirsiniz. Telefonunuzu kapatmak için Güç düğmesini üç saniye basılı tutun ve ardından aşağıya doğru çekin. Güle güle iletisi görünür ve sonra ekran kararır.

Lumia cihazlarınızın batarya süreleri ile ilgili ipuçları

Burada cihazınızın batarya verimliliğini arttıracak ilave ipuçları bulabilirsiniz.


* Telefonunuzun pilini şarj etmek için satış paketinin içinde bulunan orijinal şarj cihazını kullanmanız önerilir. Pille ilgili gelişmelerden yararlanmak için telefonunuzda en son yazılım sürümünün bulunduğundan emin olun. Lütfen telefon uygulamalarınızın güncel olduğunu da kontrol edin. Windows Phone 8 içeren Lumia telefonunuz için yazılım güncellemesi için verilen açıklamaları incelemek için linke tıklayınız.


* Telefonunuzun pilinin tamamen dolu olduğundan emin olun. Ayarlar > pil tasarrufu > pil bilgisi seçeneğini kontrol edin. Eski şarj cihazlarının pili tam olarak şarj edemeyebileceğini hatırlatmak isteriz.


* Pil etkin bir özellik veya uygulama olmamasına rağmen hızlı bir şekilde tükeniyorsa, gücü Kapalı konumuna getirmeyi ve ardından yine Açık konumuna getirmeyi deneyin. Ayrıca, pil bitmiş ve yenisiyle değiştirilmesi gerekiyor olabilir.


* Eğer telefonunuzun arka planında Nokia Drive+ , Nokia HERE City Lens, Nokia Care ve kullanmakta olduğunuz farklı uygulamalarınız cihazınızın arka planında çalışıyor olabilir, bu uygulamalarınız bataryanızın hızlı bir süre içerisinde boşalmasını sağlar.


Cihazınızın işletim sisteminin kapanmasından dört (4) saat sonrasına kadar arka planındaki uygulamalarınız çalışmaya devam eder. Dilerseniz, telefonunuzun arka plan uygulamalarını devre dışı bırakmak için:

* Ayarlar – ekranınızı sağ tarafa doğru kaydırarak, gelen ekrandan – Arka Plan Görevleri.


* Listenizdeki uygulamalarınızdan engellemek istediğiniz uygulamalarınızı belirtiniz.


* Arka planda çalışan uygulamanızı engelleyebilirsiniz.

Nokia Xpress, bulut tabanlı bir web tarayıcısıdır. Verileri otomatik olarak sıkıştırmak üzere bulut teknolojisini kullanır, böylece telefonunuz sizi sık kullandığınız web sitelerine daha az veri ve batarya kullanarak daha hızlı ulaştırır. Ayrıca, veri kullanımınızı da izleyebilirsiniz.


Yukarıda açıklanan bilgiler, aynı şekilde telefonunuzun arka planında çalışan, özellikle Angry Birds Space ve Angry Birds Star Wars oyunlarınız için de geçerlidir.


Umarım faydalı olmuştur.


Saygılar. :thumbup:

Uzman
İleti Sayısı: 9

Lumia 920 Şarj çok çabuk bitiyor

24.01.2013 Tarihinde Turkcell'den aldığım cihazım ne yazık ki güncellenmeye rağmen şarj konusunda beklediğimi verememiştir. Düzelicek umuduyla beklerken hiç bir şekilde iyileşme olmaması telefondan soğumama neden olmuştur. Merak edenleriniz için arka planda hiç bir uygulamaya izin verilmemiştir. Konum, wireless, bluetooth gibi özellikler kapalı durumdadır. Otomatik yedekleme, xbox iletişimi de kapalı konuma getirilmiştir. Yani 3G dışında başka aktif olan bir özellik yoktur. Buna rağmen çok az bir internet kullanımı ve 4-5 aramada şarjım 12 saati bile görememektedir.

Bilge
İleti Sayısı: 91

Ynt: Lumia 920 Şarj çok çabuk bitiyor

3G İnternetiniz açık olduğunda ve konumunuza göre hattınızın sinyali zayıf geliyorsa bu da şarjın çabuk azalmasına neden olabilir. Bende de arada bir böyle oluyor ama genel olarak iyi dayanıyor şarjı. Ayrıca konum servisleri hep açık durumda.
Windows Phone 8 Nokia Lumia 920
Ailenin en asi çocuğu :smileyhappy:
Uzman
İleti Sayısı: 9

Ynt: Lumia 920 Şarj çok çabuk bitiyor

Sinyal seviyesi en yüksek düzeyde o konua bir sıkıntı yok. Ben yarım saat nete girsem telefona daha dokunmamam lazım ki beni gün sonuna kadar idare etsin. Teleservice'e servise gönderdik bakalım ne olacak. Çok pişman oldum aldığım için.

Bilge
İleti Sayısı: 91

Ynt: Lumia 920 Şarj çok çabuk bitiyor

Pişman olmana üzüldüm çok genç bir sistem birazda şansa bağlı aldığım günden bu yana çok önemli sorunlar la karşılaşmadım.
Windows Phone 8 Nokia Lumia 920
Ailenin en asi çocuğu :smileyhappy:
Uzman
İleti Sayısı: 9

Ynt: Lumia 920 Şarj çok çabuk bitiyor

ekran kilidi zaman aşımını 30sn ye getirdim, parlaklık orta, lazım değilken 3g kullanmıyorum 2g telefon için yeterli ve arka planda çalışan programları kapattım bu şekilde şarj 2 gün dayanıyor. Bir akşam boş bir akşam şarj ediyorum.

nfc kapalı, buluetooth lazım olunca açık....

Uzman
İleti Sayısı: 9

Ynt: Lumia 920 Şarj çok çabuk bitiyor

ekteki dosyayı inceleyin bir önceki mesajımdaki yöntemle kullanım süresi 2 gün 16 saat, yani 3 tam gün düzenli kullanım ve 2 gece boyunca şarj yeterli.

Danışman
İleti Sayısı: 23

Ynt: Lumia 920 Şarj çok çabuk bitiyor

Bunu dene birde bak 1 hafta nasıl şarj gidiyor gör :

 

1. bluetooth kapalı

2. yaklaş gönder kapalı

3. uçuş modu kapalı

4. şebeke gerekmedikce 2g ( gsm modu )

5. konum kapalı

6. pil tasarrufu açık açtığındaki ayarda kalsın

7. yedekleme bende full açık kapatırsan uzun gider..

8. parlaklık ayarı kapalı ( ortayı seç )

9. erişim kolaylığı metin boyutu 1. çizgiye al yüksek kontrast kapalı ekran büyüteci kapalı TTY/TDD Kapalı

10. Telefonumu bul ( kapalı ) bende açık zaten a.b.d ve ingiltere konumlu yapmadığında siteden harita üzerinde bulmuyor gereksiz.

11. Uygulama bölümü : arama : konum bilgisi kapalı ( her aramada senin yerini belirtir değişik yöntemler ile isteyen kişi istediğinde senin nerede olduğunu bulur ( işi bilenler )

12. Uygulama bölümü Arka plan çalışanları istediğini kapat zaten fazla açsanda sistem kendisi kapatıyor.

13. Uygulama bölümü Müzik + videolar Xbox kapalı xbox bulut kapalı

14. Uygulama bölümü Oyunlar Gerekmedikce Xbox kapalı

 

Bende belirttiğim yerler açık birde wifi 7x24 hiç kapatmam sürekli netteyim ve rahat 3 günü deviriyorum şu yukardaki ayarları yapayım rahat 1 hafta şarj gider interneti benden size tavsiye hep wifi ile kullanın şarj falan yemiyor fazla ben evde kendi modemime işte iş yerine dışarda istisnalar olursa 2g kullanıyorum ve genelde müzik dinliyorum rahat 2 günü geçiyor

Şu anda Kalan pil ömrü : 40%

Tahmini kalan süre : 12 saat

Son Şajdan sonra geçen süre : 1 gün 4 saat dediğim gibi telefonu kullanmakla alakalı birşey yeri gelir çok kurcalarsın 8 saat gider yeri gelir 3 gün gider

5800 , N9 , Lumia 820 , Lumia 920 = Nokia Manyağıyım :smileyhappy:
Danışman
İleti Sayısı: 57

Ynt: Lumia 920 Şarj çok çabuk bitiyor

Oyun,müzik gibi olaylara takılmıyorum.Sadece telefon ve arada internet olarak kullanıyorum.Lumia 820 şarj ömrünü uzatma kaidelerini uyguluyorum.5 gün gidiyor.
Danışman
İleti Sayısı: 23

Ynt: Lumia 920 Şarj çok çabuk bitiyor

marin zaten müzik + internet gibi şeyler şarjı yiyor yukarıda verdiğimi çoğu insan yapsın aynını 1 hafta garanti yeter şarj :smileyhappy:

5800 , N9 , Lumia 820 , Lumia 920 = Nokia Manyağıyım :smileyhappy:
Katkıda Bulunan
İleti Sayısı: 6

Ynt: Lumia 920 Şarj çok çabuk bitiyor

Ya arkadaşlar benim konum kapalı sms yedekleme kapalı wifi Bluetooth kapalı oyun oynamıyorum pil tasarrufu açık, ekran parlaklığı orta 3g yi de kapatıyorum ama akşamı yapmıyor şarj internet kullanırsam günde 3 defa şarj ediyorum telefon mu bozuk ne 6 ay oldu alalı ama 7 defa servise gittiği için kullanmadım doğru düzgün acil yardım edin lütfen
Yeni kullanıcı
İleti Sayısı: 1

lumia 920 batarya sorunu

Arkadaslar elimdeki lumia 920 yi sifirlarken sorun cikardi bi saat falan surdu hardreset atmak zorunda kaldim. daha sonra ise sarji normal kullanimda hatta daha az tempoda kullandigimda bile bir gun gitmiyor sarji ne yapabilriim ? garantiye mi gondermem gerekir? bataryasinda sorun olmus olabilir mi telefonu sifirlarken

Yeni kullanıcı
İleti Sayısı: 1

Lumia820 şarj sorunu

Ben 2gun önce lumia820 aldım ilk gün 6-7 saat şarjda tuttum arada whatsapp'a falan da girdim sonra şarjdan çıkardım ama telefonun şarjı 8 saat gitti öyle çok oyun falanda oynamamıştım internete de girmedim çok sadece 3-4tane program indirdim mağazadan sorun nedir ?
Uzman
İleti Sayısı: 7

Ynt: Lumia 920 Şarj çok çabuk bitiyor

Gerçekten çok teşekkürler , güzel bilgiler . Bilmiyordum . Bnde NOKIA manyağıyım :smileyvery-happy:
Danışman
İleti Sayısı: 74

Ynt: Lumia 920 Şarj çok çabuk bitiyor

Bütün dediklerinizi yaptım arkadaşlar . Ama sorun pilde galiba . Servise verdiğim zaman napıyorlar ? Pil değişiyor mu ?
______________________________________
NOKIA | 6230i-6600-6680-N70-5800-Lumia920
Yeni kullanıcı
İleti Sayısı: 2

Lumia 920 şarj

1)  Akıllı telefonlarda daha yeni sayılırım ama 5 dk sarkı dinleyince %2 lik bir düşüş normalmidir?

2)  Şarj %100 den %75 kadar biraz hızlı gidiyor.Aynı uygulamaları yapıyorum yani şarkı dinliyorum ama %75 den sonra sanki biraz daha yavaş gitmeye başlıyor şarjı bu da normalmidir?:blink:

 

Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 

Telefonu daha yeni aldım sayılır 1 haftalık bile değil.

Yeni kullanıcı
İleti Sayısı: 3

Ynt: Lumia 920 Şarj çok çabuk bitiyor

benimde aynı sekılde(l920) şarjdan cekelı ıkı saat oldu elımı surmedım bı tane sayfa actım ınternetten 5-10 sn durdum bıtanede muzık dınledım %90 oldu ıkı saat takılsam dayanmaz acaba servise gondermek sorunu cozer mi sizler 20 saat nasıl dayandırıyorsunuz hayret

Bilge
İleti Sayısı: 107

Ynt: Lumia 920 Şarj çok çabuk bitiyor

Yukarda belirtilen yolları denediniz mi? En önemlileri

- Konum servisini ihtiyaç dışında açık bırakmayın.
- Arka plan görevlerinden istemediklerinizi engelleyin.
- Yine ihtiyaç dışında Şebekeden bağlantınızı kesin ya da 3G kapatın.

Bu 3 madde uygulandığında gerçekten çok fazla artış olacak emin olabilirsiniz.
Yeni kullanıcı
İleti Sayısı: 2

Ynt: Lumia 920 Şarj çok çabuk bitiyor

Dedikleriniz hepsi zaten yapılı ayrıca nokianın kendi sitesinde Müzik çalma süresi: 74 sa olarak yazıyor.Nokia bizimi yiyo yoksa benim telefonumdamı bi sıkıntı var.5 dk şarkı dinliyorum %2 şarj gidiyor:confused:Bu normalmi acaba sizinde böylemi oluyor ? L920

Katkıda Bulunan
İleti Sayısı: 3

Ynt: Nokia Lumia telefonumda pil ömrünü nasıl koruyabilirim

merhaba

yaklaşık 1 aydır 920 kullanıyorum. şarz konusunda daha 24 saati hiç geçemedim sanırım. telefonu şarz edip elime bile almadan yattığımda sabah yüzde 20 azalmış olarak elime alıyorum bir telefon hiç birşey yapmadan sabaha kadar yüzde 20 şarz harcamamalı. iphone 4 ve iphone 5 i 2,5 yıl kullandım ve gece boştayken nerdeyse hiç şarz harcamıyordu. bir keresinde yüzde 55 olarak sabah elime aldım telefonu. gün içerisinde telefonu neredeyse elime bile alamıyorum iş yoğunluğundan en fazla 15dk süren tel görüşmesi ve 15-20 dk lık internet kullanımıyla akşama kadar şarz zor dayanıyor. benim bataryada sorun olabilir mi forumlarda yazan herşeyi uyguluyorum. 3g açık-konum bilgileri açık-tanımladığım mail kutusunu manuel güncellliyorum-ekran parlaklığı orta seviyede-amber ile gelen saat hep açık durumda. telefonumda müzik yok, uygulamalar fazlaca ama çok kullanabildiğimi söyleyemem. amber güncellemesinden öncede aynı zamanlarda gidiyordu şu anda da aynı zamanlarda gidiyor. bu durum ile ilgili yorum yapabilirseniz sevinirim.