Przeszukaj dyskusje:

Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy chodzi o 
Wyszukiwanie zaawansowane...
Witamy w naszej społeczności! Tutaj możesz dzielić się poradami i wskazówkami z tysiącami innych użytkowników urządzeń mobilnych Microsoft z całego świata w języku polskim. Więcej informacji znajdziesz w naszych wskazówkach. Każdy może wyszukiwać dyskusje i czytać ich treść, ale jeśli chcesz publikować własne pytania i odpowiadać na pytania innych, musisz się zalogować za pośrednictwem konta. Jeśli jesteś tutaj po raz pierwszy, możesz wybrać pseudonim. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.
Odpowiedz

Dot.: Słaba jakość połączenia telefonicznego - Nok...

Doradca
KrzysiekW

Dot.: Słaba jakość połączenia telefonicznego - Nokia Lumia 920

Witam

Wiadomość na forum w jęz. rosyjskim jest z 11 stycznia.

pozdr.

Krzysiek

Profesor
Gagman

to może Nokia jakiś swój update aplikacji szykuje...

Gwiazdka Kudo i Zaakceptuj jako rozwiązanie  to całkiem fajne opcje tego forum :thumbup:
Doradca
quba102

[ Edytowane ]

Specjalnie sprawdziłem na 2 egzemplarzach 920-stki na full zasiegu sieci 2G i 3G, sprawdziłem wszstkie mozliwe konfiguracje. Faktycznie mikrofon coś wariuje i to solidnie. To jakaś farsa żeby najwyższy model nokii nie spełniał swojej podstawowej funkcji.

Nowy użytkownik
LuqueWhite

Problem bardzo nagminnie występuje też w Lumii 820, firmware ver. 1232.2110.1246.0014. Mam nieodpartę wrażenie, że jest to problem typowo programowy, chociażby ze względu na to, że przy przychodzących połączeniach, mikrofon częściej działa poprawie, oraz przy nagrywaniu filmów nie występują żadne problemy z jakoscią nagrywanego dzwięku.

Profesor
T_PL

Sam nie wiem, czy to pomoże, ale na waszym miejscu sprawdziłbym, jak się prezentuje jakość dźwięku przy wykorzystaniu zewnętrznego mikrofonu (przewodowy zestaw słuchawkowy dostarczony z telefonem, inne przewodowe i bluetooth oraz zestawy głośnomówiące).

A nóż, widelec... Może to pozwoli sprawdzić, czy to system ma problem z obsługą rozmów w ogóle i zniekształca dźwięk, czy jednak problem jest bardziej wewnętrzny i dotyczy wsparcia dla wbudowanego mikrofonu dla tej akurat funkcji. Może "telefon", jako aplikacja sprawia problemy i dlatego inne aplikacje mają czystszy, wyraźny dźwięk z mikrofonu?

Opiekun
Michal1982

@TP: sprawdziłem połączenia przez zestaw słuchawkowy - miałeś rację. jakość jest nieporównywalnie lepsza! moi rozmówcy słyszą mnie idealnie. Wystarczy, że w trakcie rozmowy podłączam słuchawki i jakość mojego głosu ulega duuużej poprawie.

Co ciekawe, problem z jakością rozmów występuje wyłącznie przy połączeniach wychodzących. Kiedy ktoś do mnie dzwoni nie ma problemu ze zrozumieniem mnie.

Telefon sprawdzałem zarówno przy maksymalnym zasięgu 3G z ustawieniami na 3G i na 2G, w zasięgu 2G z ustawieniami na 3G i 2G i nie ma to żadnego wpływu na jakość połączenia. za każdym razem przy połączeniach wychodzących jakość mojego głosu była na tyle fatalna, że rozmówca nie mógł mnie zrozumieć.

NOKIA, jakieś rozwiązanie? W końcu to Wasze forum, może niech Wasi eksperci coś podpowiedzą?

Profesor
T_PL

Czyli coś już wiemy, choć wciąż niewiele, gdyż nie znamy przyczyny...

Marne to pocieszenie, ale poczekałbym na nadchodzące aktualizacje. Co i rusz pojawiają się poprawki dla aplikacji Nokii, niebawem Portico OTA i zobaczymy, co wtedy dorzuci od siebie Nokia, w ramach własnych aktualizacji na nasz rynek. Skoro dźwięk podczas rozmów jest OK z zewnętrznego mikrofonu oraz z wewnętrznego przy połączeniach przychodzących i korzystaniu z innych aplikacji, to wygląda mi to na problem programowy.

Fora zagraniczne pokazują, że nie jest to tylko polska przypadłość.

Do czasu ukazania się poprawek zostaje dzwonić ze słuchawkami lub BT, ew. smsować :smileywink: Po wszelkich aktualizacjach Nokii warto sprawdzać, czy coś się poprawiło, nawet jeśli Portico jeszcze nie mamy.

Muszę sprawdzić też u siebie (prawie nie dzwonię z tego telefonu, ale już kilka razy ktoś sygnalizował, że "przerywa" lub "słabo słychać"). Jednak wczoraj gadałem z 10 minut (wychodzące) i nie było problemów (lub było znośnie, bo skarg nie słyszałem). Zrobię test we własnym zakresie, żeby słyszeć na własne uszy, jak ktoś gada do mojej Nokii :smileyhappy:

Opiekun
mar84

Witam, ja od jakiegoś czasu nie rozstaję się z słuchawkami. To jedyny sposób, żeby można było normalnie rozmawiać. Bez słuchawek rozmówcy mnie nie słyszą. I nie ma znaczenia, czy zasięg jest super dobry, czy słaby, czy mówię do mikrofonu, czy obok. rozmówcy mnie nie słyszą!

Muszę przyznać, że nie jest to zbyt komfortowe rozwiązanie. Telefon za ponad 2 tys powinien być bez wad! A przynajmniej bez takich wad, które uniemożliwiają korzystanie z jego podstawowej funkcji. Mam nadzieje, że wkrótce Nokia udostępni jakąś aktualizację, która rozwiąże ten problem. Jeżeli nie, będę musiał reklamować słuchawkę i koniec końców z niej zrezygnować.

Profesor
T_PL

Wygląda mi to na loterię. Zrobiłem kilka prób i każde przychodzące OK. Wychodzące raz w porządku, raz zaczyna niewyraźnie, potem przerywa, to znowu cały czas znośnie, bez wyraźnej różnicy względem przychodzącego.

Stawiam na aplikację "Telefon" (widnieje z nazwą operatora), przez którą inicjujemy połączenia. To wydaje się być sensowne, skoro przychodzące nie sprawiają problemu. Niemniej może to być również inny element OS, czy aplikacja Nokii. Aplikacja "Telefon" też jest chyba uruchamiana połączeniem przychodzącym, skoro mamy te same przyciski i funkcje. Jednak wsparcie wbudowanego mikrofonu wygląda różnie.

Czekam do Portico OTA + maks. 2 tygodnie. Zakładam, że przed Wielkanocą problem zniknie, albo zaczną się "jaja" - tyle, że serwisowe, nie świąteczne :smileywink:

Nowy użytkownik
dexter92

Ja mam identyczny problem z Lumią 820 przez słuchawki OK a normalnie to w ogóle nie słychać :smileysad:

Inne gadżety typu Skype, dyktafon działają bardzo dobrze. U mnie nie ważne czy połączenie wychodzące czy przychodzące w ogóle mnie nie słychać, tak jakby końcówki wyrazów ucinało.

Telefon wysłałem do serwisu, pojechał do firmy S.B.E. (Sacel) do Piaseczna ale tam nie stwierdzili usterki ... 

Mam nadzieję że nokia jak najszybciej wypowie się w tym temacie i naprawi ten problem bo to śmiech na sali.  

Swoją drogą czy my wymagamy tak dużo ? Podstawową funkcję nokia potrafi spartolić ... 

Nowy użytkownik
matrix123

Haha a ja myślałem że to moi rozmówcy mają słabe telefony że mnie nie słyszą.

Telefon z którego nie da się dzwonić, hymm, ciekawie, dobrze że są tanie :smileyhappy:

Poza możliwością używania słuchawek ktoś odkrył jakiś sposób na zaradzenie temu?

Portico nie pomogło :smileysad:

Nowy użytkownik
ponuryzniwiarz

Witam,potwierdzam istnienie tego samego problemu w Lumii 800.Telefon przez jeden dzień działał dobrze.Normalnie nie da się rozmawiać,nic mnie nie słychać a kiedy chce żeby mnie usłyszeli to muszę wydzierać sie do otworu mikrofonu jak do starego walkie talkie.Mało tego,podczas nagrywania filmiku nie rejestuje głosu,więc nie wiem czy to ja mam bubla czy mikrofon jest jakimś cudem przyciszony.Nie zostaje nic innego jak sprzedaż tego niewypału nokii.Zawsze byłem wierny marce,nawet wbrew złym opiniom kupiłem N900 która miała być straszliwym bublem nokii a działa bez najmniejszego zająknięcia.Może ktoś przeczyta moją "recenzję" i daruje sobie kupno tego czegoś bo telefonem nazwać tego nie można.Szkoda Waszych nerwów o pieniądzach nie wspomne.

Opiekun
leszczynowiec

Potwierdzam problem na mojej Lumii 900. Używam od ~miesiąca, podczas każdej rozmowy (nie ważne czy przychodzącej, czy wychodzącej) jest ten sam problem - "słabo pana słychać, proszę powtórzyć, halo, halo".

PROBLEM JEST SPRZĘTOWY.

Lumie mają dwa mikrofony: dolny przy głośniczku, górny obok wejścia słuchawek..

1. Rozmowa standardowa - działa mikrofon dolny.

2. Rozmowa w trybie głośnomówiącym - działają oba mikrofony.

3. Rozmowa przez zestaw słuchawkowy - mikrofony w telefonie wyłączone, działa tylko mikrofon na słuchawkach.

Mikrofon dolny jest źle zaprojektowany. Jest on wlutowany w taki sposób, że "patrzy" nie w dół (w te dziurki), tylko w górę - w stronę wyświetlacza. Inżynierowie Nokii wymyślili więc dodatkowy element, gumowy "tunel" który ma "prowadzić" dźwięk - od dziurek, potem w lewo, w prawo i do mikrofonu. Ta guma jest taką nakładką na mikrofon. Jak widać jest to chybione rozwiązanie. Dolny mikrofon bardzo słabo zbiera dźwięk. Zdjęcie tej gumy, też prawie nic nie daje bo mikrofon cały czas "patrzy" w stronę wyświetlacza. Wygląda też, że jest to tak wymyślone, że cały dźwięk do dolnego mikrofonu idzie przez 2-3 dziurki z tych wszystkich na dole obudowy.

Górny mikrofon jest prawidłowo zaprojektowany i zbiera dźwięk bardzo dobrze. Jest on PODOBNO do tego aby korygować szumy - ale to lipa i on nic nie koryguje, on dziła tylko dodatkowo podczas trybu głośnomówiącego.

Rozwiązania są trzy:

1. Wymiana płyt głównych telefonu (bo do niej jest lutowany mikrofon) z przeprojektowanym mikrofonem.

2. Powiększenie dziurek w dolnym "grillu" obudowy, tak żeby więcej dźwięku docierało w rejon mikrofonu.

3. Zmiana softu, tak aby użytkownik mógł w ustawieniach włączyć górny mikrofon podczas standardowej rozmowy. Gdy trzymamy telefon przy uchu, górny mikrofon lepeij zbiera głos od mikrofonu dolnego!

Jak dla mnie taki błąd dyskwalifikuje całą ekipę pracującą nad tymi modelami, nie rozumiem jak można wypuścić serię telefonów obarczonych taką usterką. W necie Nokia chwali się, że dźwięk do Lumi dopracowywali w super specjalnym, jedynym na świecie studiu - to słychać.

Profesor
T_PL

leszczynowiec napisali:

Rozwiązania są trzy:

1. Wymiana płyt głównych telefonu (bo do niej jest lutowany mikrofon) z przeprojektowanym mikrofonem.

Jak już tworzysz takie wywody, to przynajmniej nie kłam, że mikrofon jest wlutowany w płytę główną. Dołączone zdjęcie pokazuje, jak on wygląda i można go wyjąć niezależnie. Nie jest wlutowany, to nie MacBook, żeby wszystko było wlutowane w jedną płytkę...

Opiekun
leszczynowiec

T_PL napisali:

leszczynowiec napisali:

Rozwiązania są trzy:

Jak już tworzysz takie wywody, to przynajmniej nie kłam, że mikrofon jest wlutowany w płytę główną. Dołączone zdjęcie pokazuje, jak on wygląda i można go wyjąć niezależnie. Nie jest wlutowany, to nie MacBook, żeby wszystko było wlutowane w jedną płytkę...

Skąd Twoja agresja? Przecież próbuję tylko przekazać wszystkim swoje przemyślenia dotyczace sporego problemu.

Załączone przez Ciebie zdjęcie nie przedstawia mikrofonu z Limii 900, którą posiadam i o której piszę.

Może masz 800 albo 920 i tam jest inaczej. W Lumii 900 mikrofon jest wlutowany w płytkę.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=qmNUl9GhGzo

Profesor
T_PL

Agresja? Ciekawy wniosek. Wierz mi - daleki od niej byłem i wciąż jestem. Zwróć uwagę, że wątek dotyczy Lumii 920 (przeczytaj temat). Może w w Twojej 900 jest inaczej, ale wówczas wypadałoby chyba założyć nowy temat i nie mieszać w głowach osób mających inny model. Rysunek, który zamieściłem pokazuje, jak to wygląda w modelu Lumia 920. Dodałem go, aby użytkownicy wiedzieli, że to, co napisałeś nie znajduje zastosowania w przypadku omawianego tutaj modelu. Obok filmu, który zalinkowałeś jest również link do takiego zabiegu z Lumią 920. Polecam fragment od 06.21 - widać wyraźnie różnicę między 920 a Twoją 900. Stąd moje sprostowanie. Pisałeś o zupełnie innym urządzeniu w niewłaściwym temacie. To tyle :smileyhappy:
Doradca
set_language

Myślę że jeżeli problem dotyczy 15 czy coś koło tego telefonów (sądząc po ilości postów) w stosunku do sprzedanych nokii to problem jest czysto techniczny, Poprosu trafiliście na wadliwe telefony, Trzeba z tym do serwisu a nie na forum, Tu nikt wam nie pomoże w tej sytuacji.

Uczestnik
michal_m

Witam,
Posiadam lumię 920 i problem także występuje.
Telefon był w servisie, wymieniono dwie rzeczy(coś związane z USB - nie mam teraz dokumentów przy sobie), wgrano nowy soft(akurat jak była w servisie to pojawił się ogólnodostpny soft) i napisano, żeby ewentualnie zmienić na 3G lub 2G.
Po zrobieniu tych rzeczy servis usterki nie stwierdził(nie wiem czy stwierdził przed naprawą).

Odebrałem telefon w poniedziałek i niestety niewiele się zmieniło... tzn jest trochę lepiej, ale dalej zdarza się, że muszę uważać jak trzymam telefon.

Za kilka dni odsyłm znowu telefon do servisu.

Sprawa jest banalna. Jak już ktoś napisał górny mikrofon, który miał redukować szumy redukje też niestety nasz głos podczas rozmowy(funkcja ta działa tylko podczas rozmowy, a nie działa podczas krecenia filmów, itp). Mikrofon ten jest zbyt czuły, a dolny mikrofon źle ustawiony/skonetruowany/dobrany czy kto co tam sobie chce, jest poprostu zły(w dodatku dosyć daleko od ust, a dziurki przez które ma wpadać nasz głos są skierowane w wzłą stronę). Ten sam problem miałem wcześniej w L610 oraz E52. Ten pierwszy poszedł szybko "do żyda", bo był poprostu fatalny(wcześniej miałem N8 i to jak do tej pory najlepszy z wszystkich), a drugi po wizycie w serwisie działał jak trzeba, ale niestety nie wiem co zostało zrobione(prawdopodobnie wgrany najnowszy soft, który słyszałem, że całkowicie odłaczał ten dodatkowy mikrofon - był poprostu nie dopracowany więc go całokowicie odłaczyli(ile ja bym dał, żeby teraz w mojej L920 ktoś go "wyłączył...")).

Największy problem jest niestety w tym, że nie zawsze jest źle. Byłem wcześniej w nokia care, ale koleś nie widział(słyszał) usterki więc nie zostawiałem u nich telefonu tylko wysłałem bezpośrednio do centrali.

Ja widzę dwie opcje:
1)ktoś fizycznie zamontuje taki mikrofon jak ma być, lub w taki sposób jak ma być, albo
2)ktoś zrobi poprawkę w sofcie, że ten drugi mikrofon będzie mniej czuły, lub w ogóle będzie się go dało wyłączyć.

PS.
Jeszcze odnośnie tego co napisał ten koleś bezpośrednio nade mną...
To, że tutaj wypowiada się akurat 15 osób, to nie znaczy, że tylko 15 osób ma z tym, problem, bo L920 to tzw. biznesówka i raczej nie wydaje mi się, że jakiś szanujący sie przedsiębiorca siedzi wieczorami nad komputerem i szuka rozwiazanie problemów na forach(tylko wysyła kierowce do servisu i za dwa dni chc mieć telefon naprawiony u siebie), po drugie chciałbym widzieć te oficjalne dane ileż tych 920-ek się sprzedało, bo większość jak ma do wyboru L920 i S III bierze to drugie, a po trzecie to nie jest jedyne forum na którym się pisze o tym problemie... więc bardzo Cię proszę, jak nie masz nic mądrego do napisania to nie pisz...

PS.2
Sorry za ewentualne błedy, ale jestem lekko poddenerwowany, a nie mam za bardzo czasu czytac tego co napisałem jeszcze raz...
Opiekun
Michal1982

Nie, problem nie jest czysto techniczny i nie dotyczy 15 użytkowników. Ciekawą koncepcję wysuwasz. Aż włos się jeży na głowie, że jesteś "Opiekunem" tego forum..

Wystarczy przejść się do pierwszego lepszego serwisu Nokii, żeby usłyszec od serwisantów, że przyjmują 1-2 takie słuchawki dziennie właśnie z problemem jakości rozmów. I nia ma rozwiązania tego problemu. jedynie co mogą zrobić to wgrac nowy soft, ale problem i tak pozostanie. Sami serwisanci to mówią! Nokia nie znalazła jeszcze sposobu na poprawę jakości dźwięku podczas rozmów.

najgorsze jest to olewactwo ze strony producenta. Na żdanym z forów, które przejrzałem (np na brytyjskim forum na problem z dźwiękiem narzeka ok 300 osób!) producent nie zabral głosu w dyskusji. Po prostu żenujące!

Jestem bardzo zirytowany tą całą sytuacją. Podstawowa funkcja telefonu nie działa, oddanie go do serwisu nic nie daje, producent milczy jak zaklęty.. po prostu super!

Opiekun
leszczynowiec

W mojej firmie kupili trzy Lumie 900. Dwie sztuki mają problem z mikrofonem, jedna pracuje prawidłowo.

Jest wgrany ten sam soft, są te same ustawienia. Robiąc "loopback test" (jak ktoś nie wie ##634#) w dobrym telefonie dźwięk jest wyraźny i czysty, w dwóch trefnych Lumiach słychać jakby mówiło się do wiadra.

Świadczy to o usterce sprzętowej.

Niedobrze mi się robi jak słyszę, żeby telefon oddać do serwisu. Nikt jeszcze nigdzie nie napisał, że usunęli mu usterkę, a telefon trzymają tydzień. Wgrają soft, zrestartują i oddadzą.

Inna sprawa, że dla serwisu wszystko jest OK, przecież słychać.

Wystarczy trochę pogooglować, żeby zobaczyć że problem nie dotyczy tylko 15 telefonów z tego forum.