Przeszukaj dyskusje:


Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy chodzi o 
Wyszukiwanie zaawansowane...
Witamy w naszej społeczności! Tutaj możesz dzielić się poradami i wskazówkami z tysiącami innych użytkowników urządzeń mobilnych Microsoft z całego świata w języku polskim. Więcej informacji znajdziesz w naszych wskazówkach. Każdy może wyszukiwać dyskusje i czytać ich treść, ale jeśli chcesz publikować własne pytania i odpowiadać na pytania innych, musisz się zalogować za pośrednictwem konta. Jeśli jesteś tutaj po raz pierwszy, możesz wybrać pseudonim. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.
Odpowiedz

Dot.: app. Nokia Mapy na Lumia 920 (dokladność lok...

Doradca
Posty: 61

app. Nokia Mapy na Lumia 920 (dokladność loklalizacji)

witam

Z jaką dokładnością aplikacja Nokia Mapy pokazuje wam Wasza lokalizację?

Czy "o jedną ulice dalej" (+/-100m) to akceptowalna niedokładność dla tej aplikacji?

dla mnie trochę to nieprecyzyjne......

Profesor
Posty: 304

Dot.: app. Nokia Mapy na Lumia 920 (dokladność loklalizacji)

Może po prostu GPS nie zdążył ustalić pozycji, albo byłeś w budynku? Na początku zawężane jest pole w oparciu o dane z BTS operatora komórkowego i być może (zależnie od urządzenia, konfiguracji itp.) dane WiFi. "Goły" GPS nie rzadko potrzebuje nawet 8-10 minut pod gołym niebem, żeby nawiązać stabilną łączność z minimum 3 satelitami, aby z 3 jednoczesnych namiarów określić względnie precyzyjnie pozycję. Dodaj do tego błąd na refrakcję, jonosferę, celowe zakłócenia urządzeń cywilnych (kilka-kilkadziesiąt metrów, zależnie od "znaczenia strategicznego" obszaru). Programy nawigacyjne często sztucznie nakładają pozycję na drogę, choć sam GPS może "myśleć", że jest 2-3 metry obrok drogi. Niemniej 100 metrów w naszym kraju to raczej wynik niedokładnego ustalenia pozycji z obserwacji satelitarnej. Zakładam że to tu działa to magiczne "a" z aGPS i po prostu masz pozycję w oparciu o kilka nadajników komórkowych (BTS), zanim GPS zrobi swoje. Przy jednym BTS będziesz miał jedynie obszar (okręg wokół nadajnika) w którym się znajdujesz. Dwa BTS już dają dość precyzyjną pozycję. GPS wymaga przynajmniej 3 satelitów, żeby mieć współrzędne i... wysokość.

 

Jeżeli próba pod gołym niebem, przy bezchmurnej pogodzie z dużą dozą cierpliwości (nawet do 10 minut) nie zredukuje przekłamań, to może być problem z kalibracją map. Warto wówczas spróbować jakiejś innej nawigacji, lokalizatora, czy czegokolwiek on-line, co potrafi pokazać naszą pozycję np. na mapach Google.

 

Nic więcej w tej chwili nie przychodzi mi do głowy. Tak jest u mnie - szybko łapie z BTS, ale na GPS trzeba poczekać i być poza budynkiem. Gdy pochmurno, to też trwa dłużej.

Doradca
Posty: 61

Dot.: app. Nokia Mapy na Lumia 920 (dokladność loklalizacji)

Dzięki. Polaczenie w domu, do nieba minimum dwa piętra.... :smileywink: Pewnie jest tak jak mówisz... z BTS lokalizacja :smileywink:

Profesor
Posty: 417

Dot.: app. Nokia Mapy na Lumia 920 (dokladność loklalizacji)

a Nokia Mapy korzysta tylko z GPS czy też z GLONASS, bo sama Lumia to też obsługuje

Gwiazdka Kudo i Zaakceptuj jako rozwiązanie  to całkiem fajne opcje tego forum :thumbup:
Opiekun
Posty: 9

Dot.: app. Nokia Mapy na Lumia 920 (dokladność loklalizacji)

I tu jest pole do popisu dla producentów, by dostarczać urządzania z powyłączanymi łączami, by użytkownicy korzystali z nich świadomie, zamiast rozładowywać bez potrzeby baterię. Kwestii zdrowia tu nie poruszę z obawy o zablokowanie konta. Ale jeśli źle się czujecie podczas obcowania z telefonami wszelkich marek (dotyczy również wifi w innych urządzeniach) - wyłaczajcie zbędne łącza.
Opiekun
Posty: 9

Dot.: app. Nokia Mapy na Lumia 920 (dokladność loklalizacji)

Bluetooth to też lącze radiowe, też nie należy się nim bez potrzeby napromieniowywać.

Doradca
Posty: 61

Dot.: app. Nokia Mapy na Lumia 920 (dokladność loklalizacji)

na zewnątrz chodzi trochę precyzyjniej - w budynku "lokalizowało mnie" ponad ...pół kilometra dalej ... :smileyhappy:

sama nawigacja w działaniu to trochę porażka - gubi się na co drugiej ulicy (chyba że źle ustawiłem coś, chociaż tam nawet nie ma nawet co konfigurować)

 

wiem że mapy pracują w trybie off-line po pobraniu, nie wiecie czy nawigacja też? (bezpieczeństwo o rachunek przy korzystaniu za granicą)

 

co do pobierania map - mały "zonk"... chcę je pobrać przez połączenie internetowe bezpośrednio w telefonie (mam ponad 2GB/m-c)  i ... nie mogę, krzyczy o WiFi którego nie używam.... hmmmm......

Profesor
Posty: 304

Dot.: app. Nokia Mapy na Lumia 920 (dokladność loklalizacji)

Nawigacja "Drive+" - mimo, że wciąż beta, to akurat radziła sobie off-line lepiej, niż oddzielna aplikacja do map. Przed wszystkimi aktualizacjami dawała radę bez Intetnetu i tak jest nadal.

 

Jeśli obawiasz się o koszty transmisji danych za granicą, to pamiętaj, że w ustawieniach sieci komórkowej masz możliwość wyłączenia transmisji danych w roamingu. Wówczas koszty nie zaskoczą, bo ustawienia nie pozwolą na korzystanie z sieci. Jeśli będziesz miał potrzebę, to włączysz transmisję danych jedynie na czas faktycznej potrzeby skorzystania z niej. To dobre również w strefach przygranicznych, gdy telefon przy słabym zasięgu potrafi czasem złapać zagranicznego BTS'a, z racji na silniejszy sygnał... :smileywink: