Forum'da Ara:
Sunun için bulunan sonuçlar gösteriliyor: 
Bunun yerine şunu ara: 
Şunu mu demek istediniz? 
Gelişmiş Arama...
Nokia Destek Forumu'na hoş geldiniz! Burada Türkçe olarak dünyadaki diğer binlerce Nokia kullanıcısı ile önerilerinizi ve ipuçlarını paylaşabilirsiniz. Çok sayıda Nokia çalışanı da tartışmaları izlemekte ve katılım göstermektedir, daha fazla bilgi için yönergelerimize bakın. Forumlarda herkes arama yapabilir ve forum gönderilerini okuyabilir ancak kendi sorunuzu yayınlamak veya başkalarına yanıt vermek için Nokia hesabınızla oturum açmanız yeterlidir. Buraya ilk kez geldiyseniz, sizi temsil edecek bir rumuz belirleyebilirsiniz. Henüz bir Nokia hesabınız yoksa lütfen kaydolun.
Yanıtla

Amber güncellemesi sonrası eksik özellikler

Cep telefonu gurusu
ugura
İleti Sayısı: 1.642
Kabul Edilen Çözüm

Amber güncellemesi sonrası eksik özellikler

[ Düzenlendi ]

Daha önce bir kaç konuda ayrı ayrı cevaplar şeklinde yazdım ama şimdi tek bir noktada toplayayım konuyu.

Amber güncellemesini cihazınıza kurduktan sonra, güncellemede bahsedilen bazı özellikleri cihazınızda bulamayabilirsiniz çünkü Amber'in tüm özelliklerinin kullanılabilmesi için cihazınızdaki bazı uygulamaların da ekstradan güncellenmesi gerekmektedir.

Eğer Amber güncellemesinden sonra  bir kaç gün beklerseniz, cihazınızdaki Mağaza uygulaması bu güncellemeleri bulup yükleyecektir. Yeni özellikleri merak ediyorum, beklemeyemem diyorsanız aşağıdaki uygulamaları cihazınıza kendiniz yeniden yükleyebilirsiniz.

Uygulamaları kurmadan önce CİHAZINIZIN WIFI ÜZERİNDEN İNTERNETE BAĞLI OLDUĞUNA EMİN OLUN, ya da sınırsız internet paketiniz varsa wifi ile uğraşmanıza gerek yok :smileywink:

Şebeke+

http://www.windowsphone.com/tr-tr/store/app/%C5%9Febeke/62f172d1-f552-4749-871c-2afd1c95c245

Ses

http://www.windowsphone.com/tr-tr/store/app/ses/373cb76e-7f6c-45aa-8633-b00e85c73261

Ekstralar + Bilgi

http://www.windowsphone.com/tr-tr/store/app/ekstralar-bilgi/2377fe1b-c10f-47da-92f3-fc517345a3c0

Kapasite Kontrolü

http://www.windowsphone.com/tr-tr/store/app/kapasite-kontrol%C3%BC/b4cf45cc-a355-40d2-8b74-51517a042...

Ekran + Dokunma

http://www.windowsphone.com/tr-tr/store/app/ekran-dokunma/b08997ca-60ab-4dce-b088-f92e9c7994f3

Nokia Hesabı

http://www.windowsphone.com/tr-tr/store/app/nokia-hesab%C4%B1/5c2f810e-7445-4ecb-92d9-99514a5133f4

Erişim Noktası

http://www.windowsphone.com/tr-tr/store/app/eri%C5%9Fim-noktas%C4%B1/ce3895c7-01d0-4daf-a4c3-25c1046...

Geri Bildirim

http://www.windowsphone.com/tr-tr/store/app/nokia-ya-geri-bildirim/aec3bfad-e38c-4994-9c32-50bd03073...

Aksesuarlar

http://www.windowsphone.com/tr-tr/store/app/aksesuarlar/2fa58039-a6ea-4421-b5c6-9ffac0c3ec3d

Yeni kamera uygulamaları vs.:

Nokia Smart Cam

http://www.windowsphone.com/tr-tr/store/app/nokia-smart-cam/73e1801b-916e-4db5-87ba-65fbc8dfd8fc

Nokia Video Trimmer

http://www.windowsphone.com/tr-tr/store/app/nokia-video-trimmer/50ece96d-bb5d-4669-a7e1-37246d904d5c

Nokia Pro Cam

http://www.windowsphone.com/tr-tr/store/app/nokia-pro-cam/bfd2d954-12da-415c-ad99-69a20f101e04

Nokia Video Upload

http://www.windowsphone.com/tr-tr/store/app/nokia-video-upload/0aeb1b49-f255-41ec-bf47-897b56b15584

Windows Phone web sitesinden nasıl uygulama yüklerim? diye soracak olursanız, o da çok basit:

Verdiğim linklerden herhangi birine tıklayıp windows phone sitesine gittiğinizde, sağ üst köşede Keşfet diye bir bölüm vardır. Bu bölümden cihazınızda kayıtlı windows hesabı ile giriş yaptığınızda, uygulama logosunun/resminin altında Yükle veya Yeniden Yükle butonları görüntülenecektir. Bu butonlara basarak uygulamayı doğruca cihazınıza yükleyebilirsiniz.

Uygulamanın web sitesinden cihazınıza yüklenebilmesi için Telefonumu Bul (Ayarlar->Telefonumu Bul) özelliğinin açık olması gereklidir. Eğer bu özellik açıksa, uygulama otomatik olarak Mağaza uygulaması tarafından indirilip kurulacaktır. Eğer Telefonumu Bul özelliği kapalıysa, uygulamanın nasıl kurulacağı ile ilgili bir e-posta gönderilecektir.

Telefonumu Bul özelliği açık olmasına rağmen, uygulama otomatik yüklenmiyor, web sitesi cihazınızla iletişim kuramıyor gibi bir mesaj alırsanız, yine web sitesinde sağ üst köşedeki menüden Telefonumu Bul'u seçip Çaldır seçeneğine tıklayabilirsiniz, web sitesi telefonunuzla tekrar iletişim kurmaya çalışacaktır. Eğer web sitesi sizden telefon numarası vs isterse TELEFON NUMARANIZI GİRMEYİN, telefonunuzun internete bağlı olduğundan emin olup, tekrar çaldır seçeneğini deneyin.

Uygulamaları güncelledim ama yeni özellikleri bulamıyorum diyorsanız, kullanıcı tarafından görülebilen yeni özelliklerin listesi de aşağıda:

Flip To Silence (Susturmak için ters çevir):

Çalan telefonu susturmak için ters çevirin, Ayarlar->Ses->Geliştirmeler bölümü altında Sessiz moda al kutusu

Fm Radyo:

Müzik+Videolar uygulamasında, Koleksiyon sekmesi altında bulunabilir, yine tüm nokia modellerinde olduğu gibi, çalışabilmek için kulaklığın takılı olmasına ihtiyaç duyuyor.

Call + SMS Blocking (Arama ve SMS filtresi):

Ayarlarda kendi uygulaması var. Eğer ayarlar altında böyle bir şey yoksa, yukarıda bahsedilen uygulamaları güncelleyin, gelecektir.

Nokia Glance Screen (Göz atma ekranı):

Telefon kilitliyken görüntülenen siyah ekran işe yarar hale geldi, artık saat gösterebiliyor, umarım ileride daha işe yarar hale gelir. Ayarlarına Ayarlar -> Ekran + Dokunma ->Göz atma bölümünen ulaşabilirsiniz.

Nokia Color Profile (Lumia renk profili):

Şahsen gördüğüm en gereksiz yeni özellik, Ayarlar->Ekran + Dokunma altında, Ekran sekmesinde bulunabilir.

Double tap to wake (Çift tıklamayla uyandırma):

Telefon kilitliyken göz atma ekranına (siyah ekran) çift tıklayarak kilit ekranına geçme özelliği, yandaki kilit tuşunun dokunmatik versiyonu denilebilir. Ayarlar->Ekran + Dokunma altında, Dokun sekmesinde dokunma hassasiyet ayarının altında bir kutucuk olarak bulunabilir.

Bu özelliklerin dışında, Amber'in kamera özelliklerini tam olarak kullanabilmeniz için, yukarıdaki listedeki kamera uygulamalarını da kurmanız gerekli. Bu arada Pro Cam, Lumia 920 ve üzeri cihazlarda kullanılabiliyor.

Hazır konu Lumia System Updater uygulamasından açılmışken, kısaca araya gireyim. Bu uygulama sadece Amber sonrası gerekli güncellemeler için değil, daha sonrasında da kullanabileceğiniz bir uygulama.

Cihazdaki Mağaza uygulamasını kendi haline bıraktığınız zaman, güncellemeleri bazen çok geç bildirebiliyor (8-10 gün bile gecikebilir).  Normal şartlarda mağazada, web veya uygulama üzerinden arama yaptırarak, sistem uygulamalarını bulamazsınız, bu uygulama ise sistem uygulamalarını ve Nokia'ya özel bazı uygulamaları liste olarak sunuyor ve Mağaza uygulaması üzerinden güncelleme kontrolünü ve kurulumunu kolaylaştırıyor. 

The silence will fall
Lütfen düz metin kullanın.
Cep telefonu gurusu
ugura

Ynt: Amber güncellemesi sonrası eksik özellikler

Kendi telefonumu kurcalarken bir önceki mesajda data sense özelliğinden bahsetmeyi unuttuğumu farkettim. Eğer güncellemeleri yaptıysanız data sense uygulama listesinde görüntülenecektir.

Data sense özelliğinin operatör destekli bir özellik olduğunu ve operatör izin vermezse cihazlarda görünmediğini okudum yurt dışı sitelerde. Türkiye'de durum nasıl bilmiyorum ama benim operatör izin vermiş sanırım, diğer iki kırmızı operatörü kullanan arkadaşlardan da data sense kullanabilen var mı?

Data sense'in veri kullanımını göstermesi/limitlemesi haricinde güzel bir özelliği de yakındaki açık wi-fi noktalarını size harita üzerinde gösterebiliyor olması. Eğer cihazınızda data sense aktifse, Ayarlar->Wi-fi bölümünde listenin altında Yakın Wi-Fi Noktaları diye bir özellik geliyor. buraya tıklayarak harita üzerinde bulunduğunuz bölgedeki wi-fi noktalarını görüp, bu noktalara yol tarifi alabilirsiniz.

The silence will fall
Katkıda Bulunan
hendekci2
İleti Sayısı: 3

Telefonum l520 nsu ile güncelleme yapmama rağmen hiçbir amber özelliği gelmedi 2 kere denedim bu arada ama gelmedi amber özellikleri sorun nerede çözemedim.

Cep telefonu gurusu
ugura

http://www.nokia.com/global/support/software-update/wp8-software-update/availability-in-europe/

Bu adreste L520 için Amber daha yayınlanmamış görünüyor, yakın bir yerde de kontrol edebileceğim bir L520 olmadığı için kesin bilgi veremiyorum ama yüklediğiniz güncellemenin Amber olduğuna emin misiniz?

Ayarlar->Ekstralar+Bilgi bölümünde Lumia Amber yazıyor mu? veya Ayarlar->Hakkında bölümünde Daha fazla bilgi düğmesine tıkladığınızda Ürün yazılımı düzeltme numarası 1030.6409.1314.1001 şeklinde mi?

Eğer yüklediğiniz güncelleme Amber ise, yukarıda uzun bir uygulama listesi var, cihazınızın desteklediği Amber özelliklerinin kullanılabilmesi için bu uygulamaların güncellenmesi gerekli. Bu güncellemeleri yaptığınızda amber özellikleri gelecektir.

The silence will fall
Katkıda Bulunan
hendekci2
İleti Sayısı: 3

1030.6409.1314.1001 bu sürüm müş amber değilmiş yeni farkettim cevabınız için teşekkürler...

Cep telefonu gurusu
ugura

Telefonu sıfırladıktan sonra Amber özellikleri gitti...

konuyla ilgili ek bir bilgi daha vereyim

Amber güncellemesini yükledikten sonra telefonu Ayarlar->Hakkında bölümünden veya forumun her yerinde bahsedilen tuş kombinasyonu ile sıfırladıktan sonra Amber özelliklerini kaybedenler olduğunu duydum. yine aynı şekilde en tepedeki listede bulunan uygulamaları yükleyerek Amber özelliklerini geri kazanabilirsiniz.

Bu uygulamalar Amber ile gelen işletim sistemi ya da daha doğru bir tanımla firmware'in bir parçası olmadığı ve sonradan yüklendiği için, telefonu sıfırladığınız zaman bunlar da firmware içinde bulunan eski sürümleriyle geri yüklenir, o yüzden her sıfırlama sonrasında bu uygulamaların da güncellenmesi gerekir.

Mağaza uygulamasının da ne zaman bu güncellemeleri farkedeceği meçhul olduğu için bu güncellemeleri elle yapmak daha mantıklı bir çözüm olur.

The silence will fall
Danışman
webmaster58
İleti Sayısı: 27

Ynt: Telefonu sıfırladıktan sonra Amber özellikleri gitti...

ben tüm bunları güncellediğim halde en güncel sürüm telefonum yüklü olduğu halde nokia care suite testlerinde ekranımda herhangi bir sorun görmediğim halde glance screen yani gözatma diye tabir ettiğimiz saati açamadım defalarca restart attım baştan yazılım attım nsu ile attım retail güncellemesi ile güncelledim hiç bir şekilde o saati açamadım menü olarak görünüyor fakat açılmıyor cevap verecek bişey önerecek bir allahın kulu bir insan evladı yokmu arkadaşlar. millet bu glance screen özelliğinin tüm telefonlarda sorunsuz çalıştığını söylüyor fakat ben çalıştıramıyorum lumia 920 tr turkcell siyah

Bilge
TheBOD
İleti Sayısı: 107

Göz atma ekranı : Özet

Saat ve bildirimler : Açık

olarak ayarladınız mı?
Cep telefonu gurusu
ugura

webmaster58 yazdı:

ben tüm bunları güncellediğim halde en güncel sürüm telefonum yüklü olduğu halde nokia care suite testlerinde ekranımda herhangi bir sorun görmediğim halde glance screen yani gözatma diye tabir ettiğimiz saati açamadım defalarca restart attım baştan yazılım attım nsu ile attım retail güncellemesi ile güncelledim hiç bir şekilde o saati açamadım menü olarak görünüyor fakat açılmıyor cevap verecek bişey önerecek bir allahın kulu bir insan evladı yokmu arkadaşlar. millet bu glance screen özelliğinin tüm telefonlarda sorunsuz çalıştığını söylüyor fakat ben çalıştıramıyorum lumia 920 tr turkcell siyah

her şeyi denemene rağmen olmadıysa donanımsal bir şey olabilir, en yakın nokia destek noktasına göster telefonu bence

The silence will fall
Danışman
webmaster58

[ Düzenlendi ]

evet açık sence yeni yazılım atmadan soft reset atmadan önce bu menüyü görmememe imkan varmı arkadaşım açık bi şekilde anlatıyorum buda menünün resmi buyrun

http://u1309.hizliresim.com/1f/b/sj5mf.png bu resmi kendim telefonumdan cekip upload ettim

Danışman
webmaster58

nokia care suite ile sensörleri ekranı test ettim herhangi bir sorun görünmüyor. başka bi sorunum yok ekranla ilgili sadece saat çalışmıyor donanımsal bişey olsa başka şeylerdede farkederdim bunu değilmi yazılım desen sizin sölediğiniz link attığınız retail ile güncelledim olmadı diğer romlar ile attım gene olmadı. tüm herşey güncel telefonumda dokunmatik ekran diğer ıvır zıvır
Danışman
webmaster58

kafayı yiyicem az kaldı ben evimdeki bilgisayarım için bu kadar uğrasmadım arkadaşlar.
Cep telefonu gurusu
ugura

webmaster58 yazdı:
nokia care suite ile sensörleri ekranı test ettim herhangi bir sorun görünmüyor. başka bi sorunum yok ekranla ilgili sadece saat çalışmıyor donanımsal bişey olsa başka şeylerdede farkederdim bunu değilmi yazılım desen sizin sölediğiniz link attığınız retail ile güncelledim olmadı diğer romlar ile attım gene olmadı. tüm herşey güncel telefonumda dokunmatik ekran diğer ıvır zıvır

her şey çalışıyor gibi görünebilir ama senin de farkettiğin gibi, olay göründüğü gibi değil. bence servis yolu görünmüş, belki yenisini verirler :smileywink:

The silence will fall
Danışman
webmaster58

lumialar içinde hatalı üretimler problemli modeller sürümler bildiğim kadarıyla yok sensörlerim normal ışık sensörü ekranımda ölü pixel yok servis ne yapacakki yeni yazılım atacak ekranı kontrol edicek aynısını bende yapıyorum telefonu değiştirceklerini sanmıyorum ufak bi saat için ama benim için önemli kablosuz şarj cıhazım var masamın üstünde saatle birlikte hoş durucaktı.
Cep telefonu gurusu
ugura

webmaster58 yazdı:
lumialar içinde hatalı üretimler problemli modeller sürümler bildiğim kadarıyla yok sensörlerim normal ışık sensörü ekranımda ölü pixel yok servis ne yapacakki yeni yazılım atacak ekranı kontrol edicek aynısını bende yapıyorum telefonu değiştirceklerini sanmıyorum ufak bi saat için ama benim için önemli kablosuz şarj cıhazım var masamın üstünde saatle birlikte hoş durucaktı.

eğer sorunu çözemiyorlarsa, o ufacık saat için cihazı değiştirmek zorundalar. ayrıca hatalı üretim her şeyde vardır, 10 milyon tane üretirsin ama bir tanesindeki hata 2 sene sonra ortaya çıkabilir

The silence will fall
Bilge
TheBOD

Bu durumda sanırım servise götürmek gerekiyor ugura haklı.

Danışman
webmaster58

şuan telefondaki retail güncelleme telefona başka ülkelerdeki ota romlarıda attım denedim ben fakat gene saatim çalışmadı yani bu sorun ota cıktığındada benim için aynı olucak
Bilge
TheBOD

Haklısın.Büyük donanımsal bir sorun.Servise götürebilir, hatta değiştirme talebinde bulunabilirsin.
Danışman
webmaster58

ama şuan tam güncelleme daha cıkmadı türkiye için retail güncelleme bizdekiler beta yada başka ülkenin yazılımını illegal bir şekilde atabilirsin ama ben daha cıkmamış bişeyi bunda sorun var diye nasıl teknik servise anlatıcam bana bunu açıklayabilirmisiniz sorun burda :smileyhappy:
Cep telefonu gurusu
ugura

o zaman OTA'yı bekle, eylül sonuna kadar gelecek diyolar :smileyhappy:

The silence will fall