Forum'da Ara:
Gelişmiş Arama...
Nokia Destek Forumu'na hoş geldiniz! Burada Türkçe olarak dünyadaki diğer binlerce Nokia kullanıcısı ile önerilerinizi ve ipuçlarını paylaşabilirsiniz. Çok sayıda Nokia çalışanı da tartışmaları izlemekte ve katılım göstermektedir, daha fazla bilgi için yönergelerimize bakın. Forumlarda herkes arama yapabilir ve forum gönderilerini okuyabilir ancak kendi sorunuzu yayınlamak veya başkalarına yanıt vermek için Nokia hesabınızla oturum açmanız yeterlidir. Buraya ilk kez geldiyseniz, sizi temsil edecek bir rumuz belirleyebilirsiniz. Henüz bir Nokia hesabınız yoksa lütfen kaydolun.
Yanıtla

Ynt: Nokia ve Microsoft Güncellemeleri

Katkıda Bulunan
ozgur
İleti Sayısı: 7

Nokia ve Microsoft Güncellemeleri

Nokia'nın internette dolaşan en son güncellemesi halen Türkiye'ye ulaşabilmiş değil; aynı şekilde Microsoft da, halen Win8'in problemleri ile ilgili, kullanıcı taleplerini karşılayabilecek bir güncelleme yayınlayamadı. Bir portoricodur apollodur gidiyor sadece. Elde resmi bir bilgi yok hala.

Bu gecikmelerin sebepleri nelerdir? Bu konularda bilgisi olan var mıdır?

Lütfen düz metin kullanın.
Danışman
ekremparlak
İleti Sayısı: 38

Güncelleme bildiğim kadarıyla şu anda sadece kanada ve amerika için kullanılabilir durumda. Teflefon ilk olarak türkiyede çıkmadığı gibi ilk güncelleme gelecek olan bölge olacağını düşünmemek lazım.

Katkıda Bulunan
ozgur
İleti Sayısı: 7

bahsettiginiz guncelleme nokia'nin guncellemesi sanirim.. turkiye icin ne zaman yayinlanir kimbilir.. kaldi ki win8 guncellemesi hakkindakiler de sehir efsanesinden ote degil maalesef.. nokia ve microsoft'un birlikte yakaladiklari bu ruzgari kacirmamalarinin son kullanicilar acisindan ve dolayisiyla da kendi acilarindan cok yararli olacagini dusunuyorum..
Danışman
ekremparlak
İleti Sayısı: 38

ocak ayının sonunda veya şubat ayının başlarında ülkemize geliş olur büyük ihtimalle. hem geç geldiği içinde güncellemede sorun varsa onlarda düzeltilerek gelir, yani sorunsuz bir güncelleme bekleyebiliriz :smileyvery-happy:

Uzman
kabaltaci
İleti Sayısı: 15

Ağzınızdan bal akıyor. Bir de biz kullanabilseydik aldığımız cihazı!!!:smileyvery-happy:

Moderator
Ogunn
İleti Sayısı: 11

Güncelleme yayınlanmaya başladı.

"A Nokia Lumia Windows Phone 8 software update providing performance enhancements for the Nokia Lumia 820 and Nokia Lumia 920 has started rolling out over the air. Delivery will continue in a phased manner over the coming weeks and is expected to be complete by mid-March. You will receive a notification on your phone when the update is available for you to download."

Yeni kullanıcı
Babs390
İleti Sayısı: 3

ay önce Nokia Lumia 920 (veya 820) almaya niyetlendim. 
Windows Outlook’la off-line senkronize olamama ve bizi bulutlarda senkronize etme zorlaması yüzünden çok kararsız kaldım ve uzun süre direndim ve almadım. 

Nihayet 10 gün önce daha fazla dayanamayıp bir Lumia 820 aldım... 

8 Gb dahili hafıza'ya ek 32 Gb SD kart taktım. 

20-25 Uygulama yükledim, içlerinde oyun falan da yok. (~550 Mb) 
Nokia Maps’den sadece 2 ek harita indirdim (~850 Mb tuttu) 

Dahili hafızaya tek bir müzik, foto ve video dahi yüklemedim. 
Müzik, foto ve videolarımın tamamı SD kartta yüklü. (~21 Gb) 

Bugün Türkiye Haritasını (209,4 MB) yükleyeyim dedim ve şoke oldum. 

Telefondan cevap: 
“Bu haritayı almak için telefonunuzda en az 1.052,6 MB boş alana ihtiyacınız var. Biraz yer açıp tekrar deneyin.” 

- Yer açabilmek için birkaç uygulamayı sildim. 
Internet explorer’daki tüm ön yüklemeleri sildim. 
- Telefonu açtım kapadım, pilini söktüm, taktım, açtım. 

Her şey nafile, pek fazla bir şey değişmedi. 

Son hafıza durumum şöyle: 
Müzik+Videolar: 1,40 MB (GB değil sadece MB) 
Resimler: 0 bayt 
Uygulamalar: 506,59 MB 
DİĞER: 4,31 GB (dikkatinizi çekerim: MB değil aslan gibi GB) 
Sistem: 1,82 GB 
Boş alan: 803,33 MB 

Bu hesaba göre ~7,450 GB gibi bir toplam oluyor. 

a)- “Diğer Hafıza” adı altında ne idüğü belirsiz ve 4,3 GB gibi inanılmaz bir ebatta ve de asla silinemeyen bir “korsan hafıza” var. 
b)- Ve de ~500 MB “kayıp hafıza” (8GB- 7,450) 

Merak edip aşağıdaki Amerika forumlarını biraz karıştırdım ve canım sıkıldı. 

http://discussions.nokia.com/t5/Nokia-Lumia/What-is-quot-Other-quot-under-Storage/td-p/1664080 

http://answers.microsoft.com/en-us/winphone/forum/wp8-wpapps/lumia-820-other-takes-a-lot-of-memory/f... 

Bu konuda bilgisi olan var mı? 
Acaba bu Windows Phone 8 Portico güncellemesi derdimize deva olabilecek mi? 
Aksi takdirde, tüm Lumia 820 kullanıcıları, er veya geç bu "Diğer Hafiza" sorununa teslim olacak gibime geliyor.

Danışman
heredot90
İleti Sayısı: 42

Depolama için skydrive'ı da kullanmanızı tavsiye ederim, özellikle telefon yedeğini buraya kopyalayın. Müzik, fotoğraf ve Office ya da pdf gibi belgeleri ise sdcard'a yükleyin. Telefonun kendi kapasitesi (8GB) işletim sistemi uygulamalar için yeterli bence ama ilerideki bir update ile uygulamaları da harici sdcard'a yükleme gibi bir seçenek gelebilir, ancak eski bir android kullanıcısı olarak şunu da biliyorum ki bazı uygulamaları özellikle de widgetları zaten android'de de sdcard'a yükleyemiyorsunuz. Bu ne anlama geliyor?, şöyle ki widgetlar canlı güncellemelere sahip ve bunun için telefonun gömülü hafızasına kaydediliyor, Windows phone'a gelirsek birçok uygulamayı Live Tile olarak ana ekrana taşıyabiliyorsunuz yani onlar da sonuçta canlı güncellemeler yapıyor (çoğu) dolayısıyla bu uygulamarı yine telin kendi hafızasına yükleyebileceğiz diye düşünüyorum,
saygılar...
Kayıtlı kullanıcı
manantial
İleti Sayısı: 1

lumia 820 aldım fakat uygulamalar çok kötü...oyunlar berbat güzel dediklerim ise paralı...android almış başını gidiyor...çok ekmek yemesi lazım...pişman oldum aldığıma...facebook korkunç....instagram yok...tweetter war ama olmasa daha iyi...bence bu nokia uygulamaları kısa zamanda batar...

Danışman
heredot90

manantial yazdı:

lumia 820 aldım fakat uygulamalar çok kötü...oyunlar berbat güzel dediklerim ise paralı...android almış başını gidiyor...çok ekmek yemesi lazım...pişman oldum aldığıma...facebook korkunç....instagram yok...tweetter war ama olmasa daha iyi...bence bu nokia uygulamaları kısa zamanda batar...

Peki tüm bu saydığınız uygulamalrın dah iyi versiyonlarına sahip olup da kullanamamaya ne dersiniz? Şöyle açıklayayım: Geçen sene öve öve bitiremedikleri 1.4Ghz işlemcili 512Mb ramli android işlemcili bir telefonu satın almak gibi bir hata yaptım. Evet ilk günlerde her şey harikaydı, telefon gayet hızlı takılmayan kilitlenmeyen dokunmatik öğeleri hemen cevap veren... peki sizin yukarda da belirttiğinz o güzel uygulamaları yüklemeye başladıktan sonra ne oldu?? Telefon kilitlenmeye, takılmaya ve o kadar yavaşlamya başlamıştı ki bazen telefonu fırlatıp atasım geliyordu, ta ki Windows 8 li Lumialar çıkana kadar sabrettim. Telefonuma bir sürü apps yükleyip de kullanamayacaksam ne işe yarar?! Lumia 820 sahibiyim ve sayısız uygulama yükledim ve banamısın demiyor alet, ne bir takılma ne de yavaşlama. Android'de bazen acil arama yapmam gerektiğinde rehberden kişiye dokunduktan sonra yaklaşık 15-20 saniye sonra arama yapabiliyordum ya da bazen hiç yapamıyordum çünkü telefonu tekrar başlatmam gerekiyordu. RAM sürekli %90 larda dolu oluyordu, açık apps leri kapatıyorsun ama 2-3 saniye sonra bir sürü gereksiz app tekrar açılıyor. (Örneğin Google maps gibi, google play gibi) RAM 2GB da olsa androidli bir telefonda bu yüzde hep 80-90 larda... Google play'de bir sürü apps var deniyor ama acaba kaç tanesi gerçekten kaliteli ve en önemlisi güvenilir?

Bu konularda Apple ve Windows Phone'u tek geçerim. Her iki şirket de mağazalarındaki uygulamaları önce kontrolden geçiriyor ve indirilebilmesi için onay veriyor, google play ise yol geçen hanı...Çoluk çocuktan tutun da niyeti kötü olan hackerların apps leriyle şişirilmiş... 

Bilgisayar dünyasında olduğu gibi yakında mobile telefon işletim dünyasında da sadece iki isim kalacak diye düşünüyorum: Apple ve Microsoft.  Ha, şu anda WP8 işletim sisteminin eksiklikleri yok mu, var tabi. Ancak güncellemelerle bunların bir çoğu giderilecektir. Microsoft'un ve Nokia'nın kullanıcı feedback lerine önem verdiğini ve buna göre geliştirmeler yapacaklarını aten bunu yapmazlarsa bu piyasaya hiç girmemeliydiler.

Sonuçta bu biraz da kişisel seçime kalmış bir şey, yani eğer siz apps çok olsun ama telefon kilitlensin önemli değil diyorsanız androide devam derim, ama hem elit apps olsun az ama öz olsun hem de telefonumun performansından bir şey kaybolmasın diyorsanız iphone (paranız varsa) ya da WP8 kullanmak akıllıca olacaktır. Ben bu saatten sonra kesinlikle androide geri dönmem, bu arada yeni çıkacak olan ubuntu apayrı bir işletim sistemi olacak. (Ubuntu gerçek bir Linux işletim sistemi olacak,android gibi bir linux programı değil) Onu da piyasaya çıktığında göreceğiz, bence şu anda androidin tek rakibi ve korkulu düşmanı ubuntu olacak... Android vs Ubuntu, Apple vs Microsoft , Alien vs Predator, vs... :smileyhappy:

Yeni kullanıcı
ilyasakpinar
İleti Sayısı: 4

İyi anlatmışsın ama atladığın çok şey var. Uygulama çoksa indirip indirmemek elinde olan bir şey. Sıkıntı istemiyorsan paralısını ya da cihazının markasının store undakileri. Bu güne kadar blackberry apps, Apple store, android market ve wp8 market kullandım. En basit ve vasatı wp. Gelişir mi? Olabilir. Ancak pazara girerken elinde bu kadar çok done varken bu kadar vasat altı kalması.... İtiraf etmek lazım. Windows bunu becerememiş. Hotmailden account dağıtırken de rakipsizdi. Gmail geldi Hotmail bitti. Bunlar, son kurtarma çabaları...
Danışman
mağdur
İleti Sayısı: 62

Selamlar, 2 aydır severek kullandığım 820 telefonumun 8 GB hafızası bitti. Nasıl olsa arttırabilir hafıza var diye hiç endişelenmedim. Ancak mikroSD hafıza kartını koyduğumda sadece fotoğraf ve videoların kopyalanabildiğini gördüm. İşim için yoğun kullandığım ofis dökümanlarını bile SD karta koyamıyorum. Bir PC vasıtası ile koyduğumda ise telefonum belgeleri görmüyor. Ayrıca yine işim gereği kullandığım bir sürü uygulama var. Yeni uygulama da SD karta yükleyemedim.  2 ay önce telefonu alırken 920 mi, 820 mi diye çok düşündüm ve sadece hafızayı 64 GB yapabileceğim diye gittim 32 GB lik 920'yi almadım. Tabi ki önceden şu linkte yazanları inceledim. Burası mikrosoft'un resmi sitesi. 

http://www.windowsphone.com/en-US/how-to/wp8/start/whats-new-in-windows-phone

Burada lütfen "Add storage" yazan satıra gidin ve bakın bakalım, orada "apps" yazıyor mu yazmıyor mu ? Yani "müzik, uygulamalar ve daha fazlası için stok alanı ekleyin" diyor mu demiyor mu ?

Pazartesi günü 820 telefonumun farkını vererek 920 ile değişmesini talep edeceğim. Olmazsa tüketici hakem heyetine "yanıltıcı bilgi" nedeniyle başvuru yapacağım. Lütfen yanlış anlaşılmasın Nokia 820'yi mükemmel bir telefon olarak buluyorum. Gerek internet gerektirmeyen GPS'i, gerek hızlı wi-fi ve GSM internet bağlantısı ile süper bir donanıma sahip. Ancak maalesef bu donanımı gösteren yazılım, ve WP8 bu donanıma yakışmıyor. 

Herkese saygılar

Danışman
mağdur

Tekrar selam, İngilizce linkini verdiğim mikrosoft'un kendi sitesinin Türkçe'si de var. Buradan da "UYGULAMALARI"ın SD karta eklenebildiği yazıyor.

Aynen "Müzik, uygulamalar ve daha fazlası için alan eklemek üzere çıkarılabilir microSD kart kullanın." diyor.

Siz buradan ne anlıyorsunuz ?

İşte link:

http://www.windowsphone.com/tr-TR/how-to/wp8/start/whats-new-in-windows-phone

Danışman
marin35
İleti Sayısı: 57

Gayet basit anlattığı gibi aynen.Çektiğiniz fotoğrafları,indirdiğiniz müzikleri hafıza kartında depolayabilirsiniz.
Danışman
mağdur

marin35 yazdı:
Gayet basit anlattığı gibi aynen.Çektiğiniz fotoğrafları,indirdiğiniz müzikleri hafıza kartında depolayabilirsiniz.

Sayın danışman, hem İngilizce, hem de Tükçe olarak yazılanlardan anladığınız bu mu ? Sizin anadiliniz Japonca mı ? Oradaki "uygulamalar" ve "apps" sizce ne demek. Bunun savunulacak bir tarafı yok. Kaldı ki, şu anda bile hiçbir yerde, nokia'nın kendi sitesinde bile ben "SD karta sadece fotoğraf ve video kopyalayabilirsiniz, oyun, uygulama, ofis dökümanları ve haritaları hiçbir şekilde SD karta kopyalayamazsınız" diye bir cümleye  rastlamadım. Siz rastladınız mı ? Bu tüketiciyi kandırmak olmuyor mu ?

Kaldı ki, burada soruna bir çare aramaya çalışıyorum. Siz ise  "bu konu zaten tüm dünyanın şikayetçi olduğu bir konu, ilerideki güncellemelerde belki düzelir. Oyun ve uygulamaları olmasa da, kendi ofis dökümanlarınızı, e-posta mesajlarını, gelen-giden SMS leri  ve zaten ücretsiz olan haritaları SD karta kopyalayarak, yeni uygulamalara yer açabileceksiniz"  diyeceğiniz yerde, beni "çok basit" anlatılan bir yazıyı bile anlayamayan biri yerine koymuşsunuz. 

Merak etmeyin, yaşım 55, Elektronik Mühendisiyim, ülkemizde İngilizce eğitim veren bir Üniversiteden mezunum. Sanırım ne yazıldığını, veya ne yazılmadığını  da anlayacak kapasitede olduğumu düşünüyorum. 

Pes diyorum. 

Kayıtlı kullanıcı
ozzy75
İleti Sayısı: 4

Lumia 920 Türkiyede Hollandadan kaç ay önce çıktı ancak bize güncelleme gelmedi, Hollandaya geldi. Forumlarda okudum. Büyük ihtimal Operatörlerden kaynaklanıyor. Şu anda Türkcell tekelinde benim bildiğim. Ayrıca Portico güncellemesi zaten yüklü son satılan Lumia cihazlarda. Telefonu ne zaman aldığında önemli bu konuda.
Uzman
Gokhannn
İleti Sayısı: 28

3000 kişinin çalıştığı bir şirkette çalışıyorum bir tek bende lumia var ama artık bendede pek yakında olmayacak samsungtan şaşmayın arkadaşlar Full problem telefon
Kayıtlı kullanıcı
nbahce
İleti Sayısı: 1

arkadaşlar bende 820 kullanıyorum. android program diyenler var, wp markette de çok güzel uygulamalar var. Hala kıyaslama yapıyorsunuz bilerek aldık. Ben aldim memnunum. Kasmadan oyun oynuyorum.
Danışman
heredot90

Yaklaşık 4ay 820 kullandım market dışında telefonu beğenmiştim ancak belli bir süre sonra telefon kendi kendine kapanmaya başladı ve bir türlü çözüm bulunamadı. Sonunda satıp iphone 5 aldım olay budur dedim. Zaten ipadim de vardı bir de apple tv aldım no problem no cry! :smileyhappy:
Uzman
mert3548
İleti Sayısı: 19

samsungtan şaşmayın mı ? ahahaha dostum sen şaşırmıssın :smileyhappy: samsung ne ki allah askına tabi kişisel tercih ama tek o telefon kalsa hayatta almam bak galaxy s ile 820 kıyasladım aynı oyun assaian creed varya samsung nasıl kasıyor oynanmıyor ama 820 tek bir donma yok