Przeszukaj dyskusje:
Wyszukiwanie zaawansowane...
Witamy na Forum pomocy technicznej Nokia- dyskusje! Tutaj możesz dzielić się poradami i wskazówkami z tysiącami innych użytkowników urządzeń Nokia z całego świata w języku polskim. Więcej informacji znajdziesz w naszych wskazówkach. Każdy może wyszukiwać dyskusje i czytać ich treść, ale jeśli chcesz publikować własne pytania i odpowiadać na pytania innych, musisz się zalogować za pośrednictwem konta Nokia. Jeśli jesteś tutaj po raz pierwszy, możesz wybrać pseudonim. Jeśli nie masz jeszcze konta Nokia, zarejestruj się.
Odpowiedz

Dot.: Synchronizacja poczty mailowej Lumia 920

Doradca
Lojalny

Synchronizacja poczty mailowej Lumia 920

W tej kwestii chcąc zmusić telefon do oszczędności baterii Nokia w instrukcji obsługi podaje następujący sposób, mianowicie wejdź w kafelek oznaczający mail i w ustawienia synchronizacji zaznacz Pobierz nową wiadomość rozwinie się okno, w którym powinna być opcja bodajże pobierz ręcznie - niestety tej opcji nie mam w swoim telefonie, dlatego zaznaczyłem raz dziennie.

Może ktoś z was widzi to inaczej?

Prosze o sugestie.

Pozdrawiam

Użyj zwykłego tekstu.
Profesor
Gagman

Jest dokładnie tak jak napisałeś.

Może Nokii chodziło o to, że przy ustawieniu "raz dziennie" w dowolnej chwili można wejść w pocztę i ręcznie ją zsynchronizować?

Gwiazdka Kudo i Zaakceptuj jako rozwiązanie  to całkiem fajne opcje tego forum :thumbup:
Użyj zwykłego tekstu.
Zaawansowany
T_PL

[ Edytowane ]

Ze swojej strony mogę jedynie dodać, że jest różnie. Zależy to od serwera pocztowego, z którym aplikacja pocztowa się łączy. Szczegółów nie znam (a chciałbym), ale na swoim przykładzie wiem, że dla konta Hotmail mam dostępne "raz dziennie", w pozostałych jest dostępne "ręcznie". Gdzie mogę wybrać "ręcznie", tam nie mogę "raz dziennie" i na odwrót. Wszystkie konta mam via IMAP.

Dodam również, że nie dla wszystkich kont dostępny jest tryb push ("po odebraniu").

Reasumując - to czy masz "raz dziennie", czy "ręcznie" zależy od serwera Twojej poczty.

W ramach eksperymentów można próbować zmieniać IMAP/POP i sprawdzać, czy będą inne ustawienia. Sam się zastanawiam, jak wygląda wykorzystanie pamięci. Czy POP fizycznie pobiera lokalnie do telefonu i czy po IMAPie usuwany jest cache, czy nadal zalega w tajemniczej sekcji "inne"?

Edit: Kiedyś się potnę za te skrypty, bez których usuwane jest formatowanie tekstu na tym forum. Znów edytuję...

Użyj zwykłego tekstu.
Doradca
KrzysiekW

Witam

Ma skonfigurowane 2 konta: gmail i hotmail. Pierwsze prywatne, drugie w microsofcie. Oba IMAP/POP chyba, bo dla hotmail nie mogę tego sprawdzić.

No i ciekawostka, dla gmail mogę ustawić „ręcznie”, natomiast dla konta microsoftowego już nie najrzadziej muszę to robić raz dziennie :-). Czyżby kolejna nieudokumentowana funkcjonalność? :-)

Myślę, że rodzaj serwera pocztowego, tzn. IMAP/POP nie ma znaczenia przy częstotliwości synchronizacji.

„Edit: Kiedyś się potnę za te skrypty, bez których usuwane jest formatowanie tekstu na tym forum. Znów edytuję...”

Dlatego staram się używać Worda :-)

pozdr.

Krzysiek

Użyj zwykłego tekstu.
Doradca
KrzysiekW

Witam

Gagman napisali:

Jest dokładnie tak jak napisałeś.

Może Nokii chodziło o to, że przy ustawieniu "raz dziennie" w dowolnej chwili można wejść w pocztę i ręcznie ją zsynchronizować?

Każdą pocztę możesz synchronizować w dowolnym momencie po przez ikonę "Synchronizuj".

pozdr.

Krzysiek

Użyj zwykłego tekstu.
Zaawansowany
T_PL

[ Edytowane ]

KrzysiekW napisali:
Oba IMAP/POP chyba, bo dla hotmail nie mogę tego sprawdzić.

Nie ma potrzeby sprawdzania. Hotmail od początku nie obsługuje IMAP i wedle zapewnień Microsoftu nie ma planów, aby to się zmieniło. Wiele krytyki za to przez lata zebrali. Niemniej ten POP całkiem sprawnie i szybko działa, co mnie miło zaskoczyło.

KrzysiekW napisali:

Każdą pocztę możesz synchronizować w dowolnym momencie po przez ikonę "Synchronizuj".

Właśnie - można go użyć, gdy chcemy sprawdzić pomiędzy zaplanowanymi w harmonogramie pobraniami lub gdy mamy ustawione na "ręcznie".

Nie należy jednak mylić ręcznego sprawdzania, ze sprawdzaniem raz dziennie, bo z tym drugim ustawieniem poczta będzie sprawdzona, nawet jeśli nie klikniemy "synchronizuj".

U mnie, jak wspomniałem, tylko Hotmail ma dostępne "raz dziennie", pozostałe konta nie mają niczego pomiędzy "co 2 godziny" a "ręcznie".

Ciekawe co uzależnia w komunikacji WP8 z serwerem pocztowym tę różnicę "raz dziennie" vs. "ręcznie"?

Edit: Wychodzi na to, że w poprzednim poście nakłamałem, pisząc że wszystkie via IMAP. Po prostu te, które dodałem bo ich używam, a nie to, którego system wymaga, choć go nie używam. Hotmail ma POP, pozostałe konta śmiagają przez IMAP z zaawansowaną konfiguracją, gdyż po dobroci nie chciało działać inaczej, niż POP.

Użyj zwykłego tekstu.
Doradca
KrzysiekW

Witam

Mam pewne podejrzenia, (mam nadzieje, że moderator z tego powodu nie wytnie mojego posta)  :-), wymaga to potwierdzenia od użytkowników innych kont niż gmail i hotmail.

Pobieranie poczty z innych kont niż hotmail jesteś w stanie wyłączyć, po przez ustawienie na ręczną synchronizację. Natomiast z konta microsoftu musisz skorzystać przynajmniej raz dziennie. Moim zdaniem tak jest skonfigurowany telefon, abyś nie mógł wyłączyć tej synchronizacji.

Ale to tylko moje podejrzenia :-).

Co do innych terminów synchronizacji, to myślę, że ktoś, kto je „programował” stwierdził, że najprawdopodobniej „co 2 godziny” a później „ręcznie” jest wystarczające.

pozdr.

Krzysiek

Użyj zwykłego tekstu.
Zaawansowany
T_PL

KrzysiekW napisali:

Pobieranie poczty z innych kont niż hotmail jesteś w stanie wyłączyć, po przez ustawienie na ręczną synchronizację. Natomiast z konta microsoftu musisz skorzystać przynajmniej raz dziennie. Moim zdaniem tak jest skonfigurowany telefon, abyś nie mógł wyłączyć tej synchronizacji.

To jest jasne i zakładam, że wynika z tego podejścia, aby systemem myślał za użytkownika. Rzecz w tym, że poprzez synchronizację poczty Hotmail, synchronizujemy też kalendarz a prawdopodobnie jeszcze i SkyDrive oraz OneNote się na takie coś załapią, gdy jest raz dziennie. W trybie push natychmiastowo aktualizuje się poczta i kalendarz. SkyDrive i OneNote już nie. Pewnie ta furtka "raz dziennie" pozwala wszystkim systemowym elementom zaktualizowanie swoich zasobów.

Wyłączyć to możemy dopiero poprzez wyłączenie transmisji danych. Dzięki temu będzie mniej postów typu "kalendarz mi się nie synchronizuje, a hotmaila nie używam" itd. :smileywink:

Zastanawia mnie jednak, czemu nie możemy ustawić synchronizacji raz dziennie dla pozostałych kont. Dla ew. "bezpakietowców" pozwoliłoby to aktualizację podczas jednego połączenia wszystkiego. Więcej danych (i prądu z akumulaora) poleci na kilku synchronizacjach, nawet gdy nie są potrzebne a także przy ręcznej, jeśli nie zgramy jej idealnie z tą "raz dziennie". Wiem, że to jest coś w stylu "jak zmniejszyć zużycie paliwa o 1 litr rocznie", ale cóż.... Jak już temat ruszony :smileyvery-happy:

Użyj zwykłego tekstu.
Doradca
KrzysiekW

Witam

Jedyne co mi pozostaje, to poprzeć twój wniosek o zmianę do Noki.

pozdr.

Krzysiek

Użyj zwykłego tekstu.
Doradca
Lojalny

Myślicie, że na tym można zakończyć dyskusję i zamknąć post?

Choć jeszcze jedno pytanie co do synchronizacji.

W opcjach (akurat synchronizowałem gmail) znalazłem do zaznaczenia pola dla poczty wychodzącej i przychodzącej coś o SSL - o co w tym chodzi?

Użyj zwykłego tekstu.
Zaawansowany
T_PL

Lojalny napisali:

W opcjach (akurat synchronizowałem gmail) znalazłem do zaznaczenia pola dla poczty wychodzącej i przychodzącej coś o SSL - o co w tym chodzi?

W skrócie to szyfrowanie wiadomości. SSL i TLS - dostawca usług pocztowych podaje informacje przy danych serwerwerów dla klientów pocztowych. Masz dane dla POP i IMAP, numery portów i informacje o dostępnym (ew. wymaganym) szyfrowaniu.

Jest to dostępne w konfiguracji zaawansowanej poczty.

Gmail akurat zaleca serwer IMAP i obsługuje SSL, przy czym WP8 ładnie radzi sobie u mnie z Gmailem bez potrzeby konfiguracji zaawansowanej.

Użyj zwykłego tekstu.
Doradca
KrzysiekW

Witam

Mała poprawka do tego co napisałem powyżej

"Natomiast z konta microsoftu musisz skorzystać przynajmniej raz dziennie."

Można ustawić "po odebraniu", więc przynajmniej u mnie ponieważ konta microsoftu nie używam, a ostatnią pocztę dostałem 15 stycznia, więc na razie nie synchronizuje mi.

pozdr.

Krzysiek

Użyj zwykłego tekstu.
Zaawansowany
T_PL

Niezupełnie...

To "po odebraniu" to dość niefortunna nazwa trybu push. Czyli z tym ustawieniem mamy ciągłą synchronizację, na bieżąco. Dzięki temu maile wpadają, jak sms'y. Mam tak ustawionego gmaila i właśnie hotmail, gdyż dzięki takiemu ustawieniu mam natychmiast aktualizowany kalendarz, gdy tylko dodam coś do kalendarza w PC lub telefonie. Inaczej kalendarz synchronizowałby się zapewne zgodnie z ustawieniami poczty.

Użyj zwykłego tekstu.
Zarejestrowany użytkownik
krzyzanowski100

Apropos synchronizacji Lumii 920 mam taki problem. W poprzednim telefonie na symbianie N8 po przeczytaniu wiadomości i usunięciu jej znikała ona również z serwera. W wyniku tego ściągając pocztę w programie pocztowym w komputerze nie ściągałem tego co już przeczytane i usunięte. TAK MIAŁO BYĆ.

Niestety w Lumii 920 usunięcie wiadomości w telefonie nie powoduje usunięcia z serwera. W wyniku tego sciąga się ponownie to samo w programie pocztowym.

Dlaczego? Co i gdzie muszę ustawić, aby było tak jak kiedyś. 

Chodzi konkretnie o pocztę Gmail.

Może mi coś podpowiecie?

Użyj zwykłego tekstu.
Doradca
KrzysiekW

Witam

Mam konto na gazecie (protkól IMAP) i jest możliwość ustawienia, co ma się dziać z usunięta pocztą.

"Gdy w kliencie IMAP oznaczam wiadomość jako usuniętą:

Automatyczne usuwanie włączone – natychmiast aktualizuj dane na serwerze (opcja domyślna).
Automatyczne usuwanie wyłączone – czekaj na zaktualizowanie danych na serwerze przez klienta."

Krzysiek

Użyj zwykłego tekstu.